Jak vydržet na podpatcích co nejdéle?

Toužíte po vysokých podpatcích, ale neodvažujete se je nosit? Přinášíme několik tipů, díky kterým bude chůze na jehlách snesitelnější!

Málokterá žena vzdychá nad pohodlností pohorek v pracovních oděvech, zato daleko častěji okukujeme výlohy s vysokými podpatky, rády je zkoušíme a sníme o ladné chůzi modelek. Není také divu. Díky podpatkům jsme podstatně vyšší, máme delší i opticky štíhlejší nohy. Tento kýžený efekt ale bohužel není zadarmo – jehlami neriskujeme pouze deformaci chodidel, bolesti nohou a zad, ale rovněž bolestivé úrazy.

Správný výběr

Vymknout či zlomit kotník si můžeme i v teniskách, u vysokých podpatků se však tato šance podstatně zvyšuje. Proto je nesmírně důležité vybrat si správnou velikost a tvar boty.

„Já mám k podpatkům velký respekt! Opravdové lodičky nemám, ale kdysi dávno jsem si jedny pořídila. Měly menší široký podpatek, a i když v kontextu módních trendů nebyly žádným hitem, vždycky jsem se cítila jako princezna! V současné době je vystřídaly boty na platformě, které jsou pro mě momentálně schůdnější, ale tuším, že to nebude dlouho trvat a pořídím si takové, které budou svým charakteristickým klap klap zvukem přetáčet panenky mého milovaného muže. (smích)“ Silvie Trebatická, šéfredaktorka portálu Generace 21.cz

Držte se zásady, že lodičky mohou být sebekrásnější a v sebevětší slevě, ale pokud vám nesedí, jsou nepohodlné a nejsou stabilní, nekupujte si je. Dalším důležitým faktorem pro nákup je příležitost. Do práce a na nákup bychom měly zvolit podpatek spíše nižší, na večer si můžeme dovolit zazářit. Pokud vás ale čeká ples, vsaďte na co možná nejpohodlnější lodičky, které budou ideální pro tanec.

Specifický výběr

Páskové sandálky

Čím více pásků, tím lépe zpevněné chodidlo. Zdroj: polyvore.com

Pro stabilitu jsou ideální páskové lodičky. Obepnou vaše chodidlo na více místech, hlavně v oblasti kotníků, kde jsou úrazy nejčastější. Čím více pásků, tím lepší fixace a stabilita.

Lodičky s otevřenou špičkou

Potěšení pro oči i nebezpečný tvar pro vaše palce. Zdroj: polyvore.com

lodiček s otevřenou špičkou pohodlnost závisí především na délce boty. Palec by nám z otvoru neměl příliš „vyčuhovat“, u menší velikosti navíc riskujeme nepěkné puchýře. Prsty a nárt nám fixuje samotná bota, naopak u paty si musíme dát pozor na šířku. Vypadáváním paty z lodičky výrazně zatěžujeme kotníky.

Lodičky s plnou kulatou špičkou

Jsou krásné, ale zrádné. Zdroj: polyvore.com

Lodičky s plnou kulatou špičkou vybíráme nejen podle délky, ale i plné šířky boty. Tento typ lodiček vám musí padnout jako ulitý – chybí fixace pro kotník a částečně i pro nárt. Proto je dobré vybrat si lodičky s páskem, který alespoň částečně zamezí „vypadávání nohy“ z boty.

Lodičky s plnou špičatou špičkou

Elegantní lodičky do špičky. Pozor na jejich správný tvar! Zdroj: polyvore.com

Lodičky s plnou špičatou špičkou si mohou dovolit pouze dámy s odpovídajícím tvarem nohy. Příliš široké partie prstů se v zužující se části boty deformují a vznikají puchýře. Rovněž se vyvarujeme uvolněné paty nebo volíme lodičky s páskem přes nárt.

„Já bez podpatků už ani ránu! (Vlastně pomalu nepamatuji doby, kdy jsem měla prostě jen tak botasky.) Dodávají ženskost, botky s platformou jsou častým nákupem, dávají ti větší možnost protáhnout nohy, ale zabraňují špatnému sklonu nohy. Často nakupuji na zoot.cz nebo sexystore.cz.“ Michaela Borkovcová, redaktorka sekce Kultura portálu Generace 21.cz

Tip! Vždy si před nošením lodiček ostříhejte nehty na nohou. Spousta puchýřů vzniká třením nehtů o prsty v momentě, kdy máte prsty ve špičce lodičky „natlačené“ příliš těsně.

„Podpatky nosím jenom výjimečně – do divadla, na plesy, prostě když vím, že nebudu muset dojít daleko. Neumím na nich moc chodit, takže mám jenom takové lodičky na nízkém klínku, které se mi nezasekávají mezi dlažební kostky. Navíc ráda chodím rychle, což v podpatcích vypadá hodně komicky. Takže věčně někde pobíhám v teniskách, botaskách a tak podobně.“ Bára Švarcová, editorka sekce Divadlo portálu Generace 21.cz

Toť k teorii správného výběru. Ale my ženy jsme marnivé a žádná zásada nám není svatá. Často se nám stane, že slevám a krásným podpatkům podlehneme a ne úplně dobře sedící boty si koupíme. V tomto případě buď botičky zůstávají v botníku, nebo si před každým nošením oblepujeme nohy náplastmi. Existují však i jiná řešení!

Vložky do bot

Gelové vložky do bot

Díky gelovým výstelkám budete mít nožky jako v peřince. Zdroj: ulevapronohy.cz

 „I já podpatky nosím, a to i přesto, že mám žirafí výšku. Cítím se v nich sebevědoměji, ženštěji a zkrátka celkově lépe! Kecky do přírody a na sport, jinak podpatky. Boty miluji, mám doma řádnou sbírku, ale ani já nemám oblíbený obchod a rovněž souhlasím, že gelové vložky jsou super.(smích)“  Eliška Marková, redaktorka sekce Cestování portálu Generace 21.cz

Tato pomůcka se vyrábí v několika variantách a z několika možných materiálů, jako je gel nebo silikon. Můžeme si koupit vložky pro vyměkčení celé délky boty, nebo jen pro patu či špičku. Vložka tlumí nárazy a otřesy. K dostání na internetu či ve zdravotnických potřebách.

Protiskluzové nálepky

Protiskluzové podrážky

Protiskluzové nálepky vás uklouznout nenechají. Zdroj: magnet-3pagen.cz

Díky této šikovné nálepce už na podpatcích neuklouznete, a to díky jejímu zdrsněnému povrchu. Jednoduše ji nalepíte na podrážku vašich botiček a okamžitě si jste v kramflecích jistější. Koupíte na internetu, popřípadě vyrobíte samy s pomocí samolepící pásky a smirkového papíru.

„Mám ráda podpatky, už se objevují častěji v mém botníku i na denní nošení, ale spíše menší nebo širší, pohodlnější. Nakupuji v obuvích jako CCC, Deichmann, takže nic speciálního.“ Alice Pazderová, editorka sekce V Obraze portálu Generace 21.cz

Trénink

Můžete mít vyměkčené skvěle padnoucí protiskluzové boty, pokud na nich ale neumíte chodit, budete vypadat směšně, hloupě a nikam nedojdete. Proto je nejdůležitější si na své boty zvyknout a „rozcházet“ je doma několik dní před tím, než se rozhodnete s nimi oslňovat kolemjdoucí. Ostatně, na chůdách to taky nepůjde hned napoprvé.

Zdroj: generace21.cz, perexové fotografie: photl.com
Image by Olga_Vatrushka from Pixabay