My jsme se podívali na jednu z tých nejlevnějších, kterou nám zapůjčil internetový obchod www.mp3centrum.cz.

V nevelké krabici nalezneme samotnou kameru, držák na sklo, kabel do auto-zásuvky, kabel pro připojení k počítači a návod.
Kameru je možné připojit přímo k televizi, ale potřebujete k tomu kabel, který není součástí balení, proto jsme tuto možnost ani nezkoušeli.

Připevnění na sklo probíhá pomocí přísavky a drží bezpečně. Ani odlepení není problémem. Držát také umožňuje kameru bezproblémově napolohovat.

Kamera má vyklápěcí displej, na kterém můžete sledovat co jste natočili nebo zrovna natáčíte a rovněž díky němu přistupujete do menu. Natáčet lze i po zaklopení tohoto displeje, takže kamera je pak méně nápadná.

Ovládání menu zpočatku činilo menší potíže, klikal jsem na špatné tlačítka, ale po chvilce si na to lze zvyknout.
V menu je možné nastavit přesný čas, který se pak zobrazuje v natočeném videu. Můžete tedy vidět, co jste kdy natočili, nebo si třeba vypočítat, jak rychle jste dojeli na chatu, či jak nesnesitelně dlouho trvá červená na semaforu u Vás před domem.
Dále je možné nastavit rozlišení snímaného videa (640*480, 1280*720), počet snímků za sekundu (10,20,30) a hlasitost mikrofonu.

 


Natáčet pak lze v několika režimech. Nahrávání může běžet jen v případě, že v zorném poli kamery je nějaký pohyb. Avšak i blikající směrovka už představuje pohyb, takže smysl tohoto režimu vidím hlavně v tom, že natáčení nemusíte spouštět manuálně. Což je právě další možnost. Natáčení spustíte manuálně a natáčí se ve smyčce. To znamená, že videa se ukládají v samostatných souborech po 2, 5 nebo 15 minut (podle nastavení) a pokud dojde k vyčerpání kapacity karty, začnou se promazávat nejstarší soubory.
Třetí možností je vytvoření fotografie.

Než začneme točit, ujasněme si ještě jeden důležitý detail. Na krabici je napsáno HD.
To samé HD, co je na Vašem nejnovějším skvělém televizoru s nádherným obrazem.
Pokud si tedy myslíte, že HD znamená nádherný, krystalicky čistý obraz, musíme vás uvést na pravou míru. V tomto případě to znamená, že maximalní rozlišení je vysoké (high), větší než měl Váš monitor před 5 lety, ale menší, než má Vaše nejnovější Full HD televize. Je zcela jisté, že v Holywoodu se používají kamery poněkud větších rozměrů.
Od miniaturní kamery lze očekávat kvalita obrazu priměřené kvality. Při hledání srovnání mě napadá skype telefonát s mámou, která má v notebooku integrovanou kameru. Možná je trochu málo lepší. I když má objektív hodně široký záběr, doporučuji natáčet na rozlišení 640*480. Myslím, že v tomto rozlišení je obraz kvalitnější, než na rozlišení 1280*720, kdy se mi zdál být už poněkud rozmazaný. Při prohlížení pak nemá cenu nějak extra zoomovat. Při nulovém zvětšení (zoom=100%) je obraz priměřeně kvalitní.
Vzhledem na velký záběr však při rozlišení 640*480 nemůžeme učekávatočekávat zázraky. Třeba SPZ auta je možné rozeznat jen z přiměřené vzdálenosti. Pokud plánujete, že kamerou budete natáčet přestupky a tyto pak posílat na policii, nebo pokud se chcete doma pokochat na nohách kolemjdoucích děvčat v krátkých sukních, budete muset sáhnout po dražším modelu. Pokud chcete zaznamenat nehodu, kterou Vám způsobí někdo jiný, bude to ze záběru dostatečně patrné. Rovněž pokud chcete občas kouknout na svoji skvělou jízdu, nemá asi cenu utrácet zbytečně víc.

 


Ještě bych chtěl upozornit na důležitý fakt. Kamera nemá interní paměť a dodává se bez paměťové karty. Budete tak muset dokoupit paměťovou kartu za 2-3 stovky, nebo si pro občasné natáčení vypůjčit kartu ze svého mp4 přehrávače nebo z foťáku. Já jsem použil kartu z fotoaparátu, pečlivě zazálohoval všechny fotky, ale ukázalo se, že kamera si zde vytvořila samostatnou složku a fotek z foťáku se vůbec nedotkla.

Místo závěru můžete shlédnout krátké video natočené při recenzích. Jízda z pražského Žižkova do Vysočan při rozlišení 640*480.